| FR | NL | EN | ES over co2logic | news | co2 compensatie | ons klimaat | particulieren | bedrijven | projecten | contact us


in de pers

nieuwsbrief

70 % van de bedrijfsleiders voorziet hogere uitgaven voor initiatieven rond klimaatverandering

Consumenten en equity-analisten zorgen voor nieuwe investeringstrends

Ondanks de moeilijke economische omstandigheden en de onzekerheid inzake regelgeving, menen bedrijfleiders wereldwijd dat de klimaatverandering de komende jaren een aanzienlijke impact zal hebben op de prestaties en de strategie van bedrijven. Dat blijkt uit de nieuwe studie van Ernst & Young, Action amid uncertainty: the business response to climate change. Driehonderd executives van bedrijven met een jaarlijkse omzet van minstens US$ 1 miljard uit 16 landen namen deel aan dit onderzoek. Volgens de enquête zullen de executives wellicht aanzienlijke investeringen doen, zowel om kosten te besparen als om omzet te genereren rond klimaatveranderingstopics. 70 % voorziet meer middelen om te investeren in initiatieven rond klimaatverandering tussen 2010 en 2012. Bijna de helft plant om 0,5 % tot meer dan 5 % van zijn omzet uit te geven aan initiatieven rond klimaatverandering. Voor een bedrijf met een jaarlijkse omzet van US$ 1 miljard betekent dat een verwachte jaarlijkse uitgave van US$ 5 miljoen tot US$ 50 miljoen.

“De bedrijfsleiders laten hun investeringsplannen rond de klimaatverandering niet beïnvloeden door een gebrek aan wereldwijde normen en richtlijnen. Ook andere marktstimulansen, zoals de toenemende aandacht van equity-analisten voor de klimaatverandering, vragen om meer actie en meer transparantie”, aldus Harry Everaerts, partner Sustainability Services bij Ernst & Young.

Investeringen in klimaatverandering krijgen vorm
Onder meer de consumenten en de equity-analisten hebben voor deze investeringstrend gezorgd. Volgens 89 % van de respondenten zijn bedrijven actiever geworden op het vlak van de klimaatverandering ten gevolge van veranderende klantenbehoeften. In sommige sectoren, waaronder de automobiel- , de technologiesector en de sector van de consumentenproducten, zijn de bedrijven het erover eens dat vooral de gewijzigde voorkeuren van klanten hen hebben aangezet tot actie en innovatie. Ondertussen houden equity-analisten in hun bedrijfswaarderingen steeds meer rekening met hoe een bedrijf reageert op de klimaatverandering. Meer dan 40 % van de bevraagde senior executives denkt dat analisten momenteel factoren betreffende de klimaatverandering opnemen in hun bedrijfswaarderingen.

Energie-efficiëntie staat bovenaan de lijst: 82 % van de respondenten is van plan om de komende 12 maanden op dat vlak investeringen te doen. Ongeveer de helft van de bevraagden bevestigt dat ze vooral denken aan nieuwe ondernemingen, zoals spin-offs of opstartende bedrijven.  Daarenboven wil 65 % van de executives in de eerste plaats investeren in nieuwe producten en diensten.
“De executives moeten intern in alle onderdelen van het bedrijf samenwerken om de investeringsbeslissingen te optimaliseren. Zowel wat betreft investeringen die leiden tot nieuwe omzetmogelijkheden, of investeringen die de operationele kosten verlagen, onder meer in de supply chain.”, aldus Harry Everaerts.

Een nauwlettend oog op het overheidsbeleid inzake klimaatverandering
94 % van de respondenten beschouwt het nationale beleid als belangrijk of zeer belangrijk voor de ontwikkeling van hun eigen strategie rond klimaatverandering, hoewel 81 % het belang van een wereldwijd of internationaal beleid erkent.

Het zal niet makkelijk zijn om op de hoogte te blijven van de nationale wetgeving en van de economische steunmaatregelen rond klimaatverandering in de verschillende jurisdicties. Voor veel bedrijven is het echter een noodzaak, zelfs voor de bedrijven die zichzelf traditioneel niet als een multinational zien, wegens de onderlinge afhankelijkheid van toeleveringsketens en markten.  Bedrijven zullen voor hun investeringen prioriteiten moeten bepalen om de opportuniteiten aan te grijpen en de risico’s te beperken, die voortvloeien uit het toenemende aantal richtlijnen inzake klimaatverandering, in opkomende en ontwikkelde landen, dit vooral sinds de top van Kopenhagen in december.    

“Voorzichtige bedrijfsleiders zien in het thema klimaatsverandering talrijke opportuniteiten om tegelijkertijd de omzet te verhogen, te besparen én om te beantwoorden aan de verwachtingen van hun aandeelhouders. Zij verwerken hun respons op de klimaatverandering dan ook in concrete bedrijfsplannen en duurzaamheidsstrategieën”, besluit Harry Everaerts

Enkele andere opmerkelijke resultaten uit de studie:
• In de opkomende economieën van China en India noemen bedrijfsleiders productontwikkeling de grootste uitdaging voor het bereiken van hun doelstellingen, respectievelijk 97 % en 72 %. De respondenten uit Australië, Canada, de VS, Japan, Duitsland en Frankrijk geven aan dat de regelgeving en compliance de belangrijkste uitdagingen vormen voor de komende twee jaar.
• Ongeveer 66 % van de respondenten bespreekt klimaatveranderingsprogramma’s met zijn leveranciers, en 36 % van de respondenten werkt al rechtstreeks samen met deze stakeholders om de CO2-uitstoot in hun supply chains te verminderen.
• Transparant rapporteren wint terrein: 64 % van de respondenten neemt gegevens over de CO2-uitstoot op in een jaarlijks MVO- of duurzaamheidsverslag. Van de organisaties die naar eigen zeggen rapporteren laat 62 % zijn gegevens controleren door een onafhankelijke derde partij.

bron: studie E&Y